Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego ogłasza nabór w ramach działania
10.1 Skuteczna edukacja
Nabór zakończony
EFS+
FELU.10.01-IZ.00-001/25

10.1 Skuteczna edukacja FELU.10.01-IZ.00-001/25

04.07.2025

Zestawienie złożonych wniosków

W odpowiedzi na nabór nr FELU.10.01-IZ.00-001/25 w okresie od 29.05.2025 r. do 03.07.2025 r. wpłynęło 11 wniosków o dofinansowanie za pośrednictwem SOWA EFS. W trakcie trwania naboru żaden z wniosków o dofinansowanie nie został wycofany przez wnioskodawcę.

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Administracja publiczna
  • Instytucje nauki i edukacji
  • Służby publiczne

Wnioskodawcą uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest organ prowadzący szkołę w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r. poz. 737 z późn.zm.). W przypadku zmiany przywołanej ustawy po zatwierdzeniu kryterium, oceny dokonuje się na podstawie wersji obowiązującej w dniu ogłoszenia danego naboru.

NA CO

  • Wsparcie na rzecz szkolnictwa podstawowego i średniego (z wyłączeniem infrastruktury)
  • Wsparcie na rzecz kształcenia dorosłych (z wyłączeniem infrastruktury)

W ramach postępowania wsparciem może zostać objęty wyłącznie następujący typ projektów określony w SZOP dla Działania 10.1 Skuteczna edukacja:

Typ 1: Programy systemowego wsparcia doradztwa zawodowego lub edukacyjno-zawodowego, w tym m.in. podnoszenie kompetencji doradców zawodowych i edukacyjnych oraz ich dostępność dla uczniów, wsparcie budowania i rozwoju sieci współpracy doradców zawodowych.

Jak się ubiegać

Jak przygotować wniosek?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy opracować z wykorzystaniem generatora wniosków o dofinansowanie w SOWA EFS. Aplikacja dostępna jest za pośrednictwem strony internetowej SOWA EFS.

Instrukcja użytkownika Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejskiego Funduszu Społecznego (SOWA EFS) dla wnioskodawców/beneficjentów oraz Regulamin korzystania z SOWA EFS dostępne są na ww. stronie internetowej.

Wniosek należy wypełnić zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie Priorytetów VIII-X stanowiącą załącznik nr 2 do Regulaminu.

Wniosek o dofinansowanie projektu jest składany wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem SOWA EFS.

Zgodnie z kryterium ogólnym formalnym nr 5: Wsparcie polityki spójności będzie udzielane wyłącznie projektom i Wnioskodawcom i/lub Partnerom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 3 Rozporządzenia PE i Rady nr 2021/1060.

Kryterium ma zastosowanie do jednostek samorządu terytorialnego (oraz podmiotów przez nie kontrolowanych lub od nich zależnych) i ich jednostek organizacyjnych. Spełnienie kryterium będzie oceniane na podstawie oświadczenia (w postaci pliku pdf podpisanego ważnym podpisem kwalifikowanym), stanowiącego załącznik do wniosku o dofinansowanie projektu oraz zapisów we wniosku o dofinansowanie. Oświadczenie składane jest za pośrednictwem SOWA EFS.

Jak składać wniosek?

Online

Wniosek o dofinansowanie projektu jest składany wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem SOWA EFS.

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie:

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego,

Punkt Kontaktowy,

ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin,

pokój nr 1

tel. (81) 44 16 843, infolinia 800 888 337

e-mail: efs@lubelskie.pl

Informacje udzielane będą w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30 poprzez następujące kanały komunikacji:

  • Konsultacje elektroniczne (drogą e-mailową na adres: efs@lubelskie.pl);
  • Konsultacje telefoniczne (pod numerami: tel. (81) 44 16 843 oraz (81) 478 14 96 oraz infolinii 800 888 337);
  • Wsparcie w zakresie obsługi aplikacji SOWA EFS pod nr (81) 44 16 858;
  • Konsultacje w siedzibie ION (Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin, pok. 1).

Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy, czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie celem ich wstępnej oceny.

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

  • Zgodnie z definicją kryterium dostępu nr 12 „Do szkół, zgodnie z art. 17.1 oraz 18.1 ustawy Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r. poz. 737 z późn.zm.), należy zaliczyć następujące typy szkół:

    1) ośmioletnią szkołę podstawową;

    2) szkoły ponadpodstawowe:

    a) czteroletnie liceum ogólnokształcące,

    b) pięcioletnie technikum,

    c) trzyletnią branżową szkołę I stopnia,

    d) dwuletnią branżową szkołę II stopnia,

    e) szkołę policealną dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku,

    3) szkołę artystyczną realizującą kształcenie ogólne.

    W przypadku szkół wchodzących w skład zespołu szkół, każdą szkołę należy liczyć odrębnie. W przypadku szkół filialnych, szkołę macierzystą i szkoły jej podporządkowane należy liczyć odrębnie. Kryterium dotyczy jedynie szkół prowadzących działalność dydaktyczno-wychowawczą. Nie należy liczyć szkół nieaktywnych oraz szkół specjalnych”.

    Wyliczenie 80% szkół z terenu województwa lubelskiego należy przyjąć zgodnie ze stanem faktycznym – na dzień składania wniosku o dofinansowanie.

    Data zadania pytania: 29.05.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 03.06.2025
  • Zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. poz.325) zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego prowadzą doradcy zawodowi posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela doradcy zawodowego. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela doradcy zawodowego określa Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczyciela (Dz.U. poz. 2102).

    Doradztwo zawodowe oprócz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego realizowane jest również na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego lub kształcenia w zawodzie oraz zajęciach z wychowawcą przez nauczycieli prowadzących te zajęcia. Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowane są przez doradców zawodowych, pedagogów, psychologów lub innych nauczycieli prowadzących te zajęcia.

    Data zadania pytania: 18.06.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 25.06.2025
  • W przypadku zorganizowania w publicznej szkole lub placówce zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, zgodnie z przepisami art. 35a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, dyrektor szkoły lub placówki może za zgodą nauczyciela powierzyć mu prowadzenia zajęć na podstawie tej ustawy. W przypadku, gdy nauczyciele z danej szkoły nie mogą zaangażować się w realizację zadań w ramach projektu, w publicznej szkole lub placówce może zostać również zatrudniony „nowy” nauczyciel, tj. osoba, która nie realizuje w tej szkole lub placówce tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Kwestię tę reguluje art.16 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2024 poz.737 z późn.zm.), zgodnie z którym warunkiem zatrudnienia takiego nauczyciela jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. W przypadku szkół niepublicznych oraz szkół publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostką samorządu terytorialnego nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 277 z późn. zm.). W przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. Nauczyciel prowadzący zajęcia na innej podstawie niż umowa o pracę, muszą spełniać warunki, o których mowa w art.10 ust.5 pkt 3 i 4 ustawy - Karta nauczyciela. W takim przypadku muszą być również zachowane przepisy Wytycznych dotyczących kwalifikowalności.

    Data zadania pytania: 18.06.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 25.06.2025
  • Zgodnie z kryterium specyficznym nr 6, dotyczącym wdrożenia kompleksowych rozwiązań, organizacja wyjazdów z noclegiem, w których program obejmuje zajęcia lub warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego, może być rozpatrywana jako element działań wspierających realizację celów projektu, o ile program takiego wyjazdu jest odpowiednio uzasadniony merytorycznie i służy realizacji celów edukacyjnych w zakresie doradztwa zawodowego. Jeżeli program wyjazdu obejmuje działania merytoryczne z tego zakresu, wpisuje się w cele i zakres projektu, a jego zasadność wynika z przeprowadzonej diagnozy (zgodnie z kryterium specyficznym nr 5), takie działanie może być ujęte we wniosku. Ważne jest, aby cel edukacyjno-doradczy wyjazdu był wyraźnie określony, a jego forma i miejsce realizacji nie miały charakteru rekreacyjnego, lecz stanowiły integralną część wsparcia zaplanowanego w projekcie. Ponadto, należy zapewnić zgodność z zasadą racjonalności kosztów oraz efektywnego wykorzystania środków publicznych. Należy uzasadnić niezbędność realizacji danego rodzaju wsparcia w formie wyjazdowej i wykazać brak możliwości osiągnięcia adekwatnych jego efektów poprzez organizację w formie stacjonarnej (tj. bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów zakwaterowania).

    Data zadania pytania: 18.06.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 25.06.2025

Finanse

Kwota alokoacji
16 549 350
Minimalna wartośc projektu
100 000 zł
Forma wsparcia
Dotacja
Typ naboru
Konkurencyjny

Termin naboru

start

29.05.2025

koniec

03.07.2025

Wyniki

IV kwartał

Instytucja ogłaszająca nabór