Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego ogłasza nabór w ramach działania
9.5 Ochrona środowiska pracy
Trwa nabór
EFS+
FELU.09.05-IZ.00-002/24

9.5 Ochrona środowiska pracy FELU.09.05-IZ.00-002/24

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Instytucje nauki i edukacji
  • Instytucje ochrony zdrowia

W ramach naboru podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest:

  1. podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą lub podmiot go tworzący,
    albo
  2. uczelnia.

NA CO

  • Działania na rzecz zdrowego i dostosowanego środowiska pracy uwzględniające zagrożenia dla zdrowia i obejmujące m.in. promocję aktywności fizycznej

W ramach postępowania wsparciem może zostać objęty wyłącznie następujący typ projektu określony w SZOP w ramach Działania 9.5, tj.: typ projektu nr 1: Opracowanie i realizacja programów

a. profilaktycznych dotyczących chorób związanych ze środowiskiem pracy,

b. rehabilitacyjnych dotyczących chorób związanych ze środowiskiem pracy.

Projekt zakłada wyłącznie opracowanie:

- dwóch programów profilaktycznych dotyczących chorób związanych ze środowiskiem pracy (Regionalnych Programów Zdrowotnych) oraz zaplanowanie działań zgodnie z zasadami stanowiącymi załącznik nr 1 do niniejszych kryteriów w obszarach:

a) chorób układu krążenia

b) chorób nowotworowych

oraz

- dwóch programów rehabilitacyjnych dotyczących chorób związanych ze środowiskiem pracy (Regionalnych Programów Zdrowotnych) oraz zaplanowanie działań zgodnie z zasadami stanowiącymi załącznik nr 1 do Kryteriów wyboru projektu w obszarach:

a) chorób układu krążenia

b) chorób układu nerwowego.

Jak się ubiegać

Jakie dokumenty przygotować

Regulamin wyboru projektów

Jak przygotować wniosek?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy opracować z wykorzystaniem generatora wniosków o dofinansowanie w SOWA EFS. Aplikacja dostępna jest za pośrednictwem strony internetowej SOWA EFS.

Instrukcja użytkownika Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejskiego Funduszu Społecznego (SOWA EFS) dla wnioskodawców/beneficjentów oraz Regulamin korzystania z SOWA EFS dostępne są na ww. stronie internetowej.

Wniosek należy wypełnić zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie Priorytetów VIII-X stanowiącą załącznik nr 2 do Regulaminu.

Wniosek o dofinansowanie projektu jest składany wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem SOWA EFS.

Zgodnie z kryterium ogólnym formalnym nr 5: Wsparcie polityki spójności będzie udzielane wyłącznie projektom i Wnioskodawcom i/lub Partnerom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 3 Rozporządzenia PE i Rady nr 2021/1060.

Kryterium ma zastosowanie do jednostek samorządu terytorialnego (lub podmiotów przez nie kontrolowanych lub od nich zależnych) i ich jednostek organizacyjnych. Spełnienie kryterium będzie oceniane na podstawie oświadczenia (w postaci pliku pdf podpisanego ważnym podpisem kwalifikowanym), stanowiącego załącznik do wniosku o dofinansowanie projektu oraz zapisów we wniosku o dofinansowanie. Oświadczenie składane jest za pośrednictwem SOWA EFS.

Jak składać wniosek?

Online

Wniosek o dofinansowanie projektu jest składany wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem SOWA EFS.

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie:

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego,
Punkt Kontaktowy,
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin,
pokój nr 1

Informacje udzielane będą w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30 poprzez następujące kanały komunikacji:

  • Konsultacje elektroniczne (drogą e-mailową na adres: efs@lubelskie.pl);
  • Konsultacje telefoniczne (pod numerami: tel. (81) 44 16 843 oraz (81) 478 14 96 oraz infolinii 800 888 337);
  • Wsparcie w zakresie obsługi aplikacji SOWA EFS pod nr (81) 44 16 858;
  • Konsultacje w siedzibie ION (Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin, pok. 1).

Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy, czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie celem ich wstępnej oceny.

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

  • Zgodnie z obowiązującym dla naboru nr FELU.09.05-IZ.00-002/24 kryterium specyficznym dostępu nr 1, Wnioskodawcą uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest:

    a) podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą lub podmiot go tworzący, albo

    b) uczelnia.

    Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 5 „Projekt zakłada wyłącznie opracowanie: − dwóch programów profilaktycznych dotyczących chorób związanych ze środowiskiem pracy (Regionalnych Programów Zdrowotnych) oraz zaplanowanie działań zgodnie z zasadami stanowiącymi załącznik nr 1 do niniejszych kryteriów w obszarach:

    a) chorób układu krążenia

    b) chorób nowotworowych oraz − dwóch programów rehabilitacyjnych dotyczących chorób związanych ze środowiskiem pracy (Regionalnych Programów Zdrowotnych) oraz zaplanowanie działań zgodnie z zasadami stanowiącymi załącznik nr 1 do niniejszych kryteriów w obszarach: a) chorób układu krążenia, b) chorób układu nerwowego”.

    Mając na względzie powyższe oraz pozostałe warunki wynikające z kryteriów specyficznych dostępu obowiązujących dla danego naboru, w szczególności kryterium specyficzne dostępu nr 9, zgodnie z którym „projekt nie uwzględnia wydatków objętych zakresem pomocy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (cross financingu) (…)”, celem przedmiotowego naboru nie jest zakup wyposażenia oraz dofinansowanie działalności wnioskodawcy.

    Data zadania pytania: 12.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 12.03.2024
  • Zgodnie z brzmieniem Regulaminu wyboru projektów (Regulamin) (Podrozdział 3.3 Grupy docelowe): Z uwagi na specyfikę niniejszego naboru, który zakłada wyłącznie opracowanie dwóch programów profilaktycznych dotyczących chorób związanych ze środowiskiem pracy oraz dwóch programów rehabilitacyjnych dotyczących chorób związanych ze środowiskiem pracy, grupa docelowa we wniosku o dofinansowanie nie wystąpi. Niemniej jednak Wnioskodawca, opisując założenia projektu musi mieć na uwadze, że wsparciem w ramach opracowywanych programów profilaktycznych, mogą być: • pracownicy kwalifikujący się do programów profilaktycznych chorób związanych z miejscem pracy, • osoby bezrobotne zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy oraz osoby pracujące w zakresie programów kompleksowej rehabilitacji.

    W Regulaminie wskazano, że wnioskodawca musi wziąć pod uwagę grupę docelową, która może zostać objęta wsparciem w ramach opracowywanych programów, z racji tego, że przedmiotowa informacja ma wpływ na diagnozę przeprowadzaną przez wnioskodawcę, jak również planowane i opisywane we wniosku działania (w tym założenia programów). Opracowane programy muszą umożliwić ich późniejszą realizację, zgodną ze Szczegółowym Opisem Priorytetów programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (SZOP), tym samym już podczas opracowywania programów wnioskodawcy nie mogą pominąć istotnej kwestii, tj. osób, które na późniejszym etapie będą korzystały ze wsparcia podczas realizacji programów.

    W opisie znaczenia kryterium dla wyniku oceny (kryterium merytoryczne nr 2 Prawidłowość opisu grupy docelowej) Liczba punktów możliwych do uzyskania wynosi 0, co potwierdza zapis: W przypadku naborów, w ramach których nie przewiduje się objęcia wsparciem osób i/lub instytucji: 0. W związku z tym, projekty, które będą zawierały prawidłowo zaplanowane działania (w tym wpisujące się w SZOP i kryteria wyboru projektów), w ramach kryterium ogólnego merytorycznego dot. grupy docelowej otrzymają 0 punktów, gdyż nabór (zgodnie z Regulaminem) nie przewiduje wystąpienia we wniosku o dofinansowanie grupy docelowej.

    Jednocześnie, w kryterium ogólnym merytorycznym nr 1 wskazano, że liczba punktów możliwych do uzyskania (…) w przypadku naborów, w ramach których nie przewiduje się objęcia wsparciem osób i/lub instytucji: 0- 10.

    W wyniku powyższego możliwa do uzyskania liczba punktów za kryterium ogólne merytoryczne dot. celu projektu wynosi 10.

    Ponadto w Załączniku nr 7 (Wzór Karty oceny formalno-merytorycznej (9.5) - CZĘŚĆ D. KRYTERIA OGÓLNE MERYTORYCZNE (punktowe) - 2. Prawidłowość opisu grupy docelowej) wskazana jest wartość możliwych do przyznania punktów za charakterystykę grupy docelowej oraz Sposób rekrutacji wynosząca 0.

    Dodatkowo, należy zaznaczyć, że Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu (załącznik nr 2 do Regulaminu) ma zastosowanie do wszystkich wdrażanych Priorytetów VIII-X (zgodnie ze swoim tytułem), tym samym jej zapisy mają charakter uniwersalny.

    Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.

    Data zadania pytania: 08.04.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 08.04.2024

Finanse

Kwota alokoacji
497 245,2
Minimalna wartośc projektu
100 000 zł
Forma wsparcia
Dotacja
Typ naboru
Konkurencyjny

Termin naboru

start

07.03.2024

koniec

31.05.2024

Wyniki

IV kwartał

Instytucja ogłaszająca nabór